Električna energija je danes ena najpomembnejših virov energije in se jo lahko uporablja v različne namene. Pretvarjamo jo lahko v mehansko delo, toplotno energijo ali svetlobno energijo. Električno energijo uporabljamo v medicini in zdravstvu, industriji, v privatnem življenju itd. in je produkt električne napetosti, toka in časa trajanja.
Električna napetost je razlika dveh potencialov. Potencial lahko primerjamo kot pri vodnem toku − voda zmeraj teče iz višje ležeče točke proti nižje ležeči točki (potencialna energija). Enako je pri električni napetosti. Tok elektronov steče takrat, ko sklenemo dva različna napetostna potenciala. Najnižji napetostni potencial ima Zemlja.
Poznamo enosmerno in izmenično napetost različnih velikosti npr. 230/400V, izmenično omrežno napetost za vsakdanjo rabo. V uporabi imamo enofazno napetost in večfazno (trifazno) napetost.
Trifazna napetost se uporablja predvsem za napajanje motornih pogonov in večjih porabnikov termoakumulacijske peči, elektro peči, kuhalne plošče, varilnih aparatov ipd.. Enofazna napetost pa se uporablja predvsem za razsvetljavo prostorov, za napajanje malih gospodinjskih aparatov, računalniške in HI-FI TV opreme.
Na prvi pogled ju ločimo po številu vodnikov, ki so v priključni vrvici ali kablu (enofazni porabniki imajo največ tri vodnike, trifazni porabniki pa največ pet vodnikov). Električni tok je tok elektronov, ki steče, ko sklenemo tokokrog. Električni vodnik je kovinska žica, po kateri teče električni tok.
Vodniki so iz bakra, aluminija ali v kombinaciji aluminij-železo, različnih oblik, presekov, izolirani ali goli. Za vodnike široke potrošnje (hišne električne napeljave, priključne vrvice ali kabli, podaljški) se uporablja izoliran bakreni okrogel vodnik različnih barv in dimenzij (0.75, 1, 1.5, 2.5, 4.6 mm2). Izolacijski oziroma neprevodni material za vodnike je običajno PVC, guma ali silikonska guma različnih barv.
Izvor električne energije so naprave, ki spreminjajo različne vrste energije v električno.
Npr.: akumulator oziroma baterija je naprava, ki spreminja kemično energijo v električno ali hidro elektrarna proizvaja električno energijo z izrabo potencialne energije vode.
Jedrska elektrarna pretvarja radioaktivne snovi v toplotno energijo. Toplotno energijo se uporabi za uparjanje vode, tlak vodne pare pa se porablja za pogon parnih turbin, ki poganjajo električni generator, ki pretvarja mehansko energijo v električno.
Termo elektrarna namesto radioaktivne snovi izrablja kemično energijo premoga za segrevanje in uparjanje vode v vodno paro.
Vetrne elektrarne izrabljajo pretok zraka oziroma silo vetra za pogon vetrnic, katerih vrtilna hitrost se prenaša na generator, ki pretvarja kinetično energijo vetra v električno energijo.